demo

KAHVEYLE YAPILAN MUHTEŞEM TATLI TARİFLERİ

Kahve, kahve çekirdeğinin mucizevi serüvenini keşfedip onu özümseyen tüm dünya kültürlerinin en sevdiği içeceklerden bir tanesidir. Öyle ki, kahve çekirdeği üretip milletlere bu tadı sevdiren Brezilya ve Etiyopya gibi ülkelerin ekonomileri büyük ölçüde bu muhteşem kokulu çekirdeklere dayalıdır.

Daha Fazla
10Kasım
demo

KTS: Kahve Terimleri Sözlüğü

Günlük hayatımızda, bir fincanının bile ruh halimizde muhteşem bir pozitif değişim yarattığı kahve, vazgeçilmez içeceklerin en başında gelmektedir. Her gün yeni yeni çeşitlerin keşfedildiği ve çeşitli tariflerle tatlandırıldığı kahvenin aslında onlarca farklı tanımı bulunmaktadır. İçecek türünün isimlerinden demleme yöntemlerine, kullanılan ekipmanlardan bardaklara kadar her biri özel isimlere sahiptir.

Daha Fazla
09Ekim
demo

HATIRŞİNAS BİR İÇECEK: Türk Kahvesi

“Bir fincan kahve olsam kırk yıl hatırım vardır” şarkısını dinlemeyeniniz yoktur. İşte kahve, ikram edilende 40 yıl hatır bırakacak kadar önemli bir yere sahip Türk kültüründe...

Daha Fazla
21Eylül
demo

FİLTRE KAHVE NEDİR?

Soğuk bir kış akşamı arkadaşlarınız ile sıcacık bir kafenin kollarına kendinizi attınız veya güneşin tam tepede olduğu bir gün ferahlatıcı bir lezzet arayışındasınız… Kafenin menüsünde çeşitli soslar ile hazırlanmış bol kalorili kahve çeşitleri var fakat formu korumak daha ağır basıyor…İşte o zaman, sizi filtre kahve ve filtre kahvenin faydaları ile tanıştıralım! Bir yudum aldığınızda, Türk kahvesine bile rakip olabilecek lezzette, özel bir içecektir filtre kahve.

Daha Fazla
10Eylül
demo

DÜNYADA KAHVE KÜLTÜRÜ

Yaşadığımız coğrafya, onlarca farklı kahve kültürüne ve her biri birbirinden lezzetli olan bambaşka kahve sunumlarına sahiptir. Renkli şuruplar, şekerlemeler, soslar ve süt aromalarıyla farklı farklı çeşitler oluşturulur ama kimisine göre en lezzetli kahve, sade kahvedir. Ancak her ülkenin kendisine has bir kahve kültürü bulunur. Kendi ülkemizden dışarıya, kahve kokulu bir yolculuğa çıkalım. Hiç dünyada kahve kültürü nasıldır, merak ettiniz mi?

Daha Fazla
31Ağustos
demo

BİR KAHVE KAÇ KALORİ?

Geçmişten günümüze bakıldığında sağlıklı ve düzenli yaşama karşı olan sempatinin gittikçe arttığını görüyoruz. Bu sağlıklı yaşam isteği hemen hemen her bireyde zamanla oluşan ve düzenli bir efor gerektiren önemli bir süreçtir. Gıdaların içerisinde bulunan birçok bileşenin net olarak bilinmesi, kalori miktarları ve benzeri noktaların sık bir şekilde takip edilmesi gerekir. Özellikle yediğine içtiğine dikkat etme konusunda kalori kavramı kişilerin karşısına sıklıkla çıkan bir değerdir. Bu değer günlük belirli bir orana kadar alınmalı ve alındıktan sonra da belli aralıklarla yapılan spor sonucunda yakılarak vücuda enerji olarak geri kazandırılmalıdır. Bu tip bir bileşenin her şeyden önce işlevini bilmek gerekir.

Daha Fazla
16Ağustos
demo

KAHVENİN YARARLARI NELERDİR?

Yıllar boyunca insanlığın en yakın dostlarından biri olan kahve, zamanla birçok farklı şekilde masalarımızın misafiri olmuş, en koyu sohbetlerden en keyifli muhabbetlere kadar her zaman yanımızda yer almıştır. Bugün de günlük olarak milyonlarca kişi tarafından sevilerek tüketilen kahve çeşitleri, günlük hayatta insanların kopamadığı önemli bir içecek haline gelmiştir.

Daha Fazla
01Ağustos
demo

COLD BREW HAKKINDA HER ŞEY!

Yaz sıcaklarının da yavaş yavaş etkili olmasıyla keyifli bir kahve demleme yöntemiyle sizlerleyiz! İşte ferahlatan lezzeti ve eşsiz kahve çekirdeklerinin aromasıyla damakta unutulmaz bir tat bırakan Cold Brew hakkında her şey!

Daha Fazla
21Haziran
demo

KAHVE ÇEKİRDEĞİ TÜRLERİ

Gün içerisinde sıkça tükettiğimiz içeceklerden birisi kahve… Bazen sabah gözümüzü açtığımızda ayılmak için, bazen ofiste iş aralarında konsantrasyon sağlamak için bazen de evde dostlarla iki lafın belini kırarken içiyoruz kahveyi. Sebebi ne olursa olsun kahvenin aroması, kokusu bir şekilde cezbediyor bizi.

Daha Fazla
02Haziran
demo

NİTELİKLİ KAHVE NEDİR?

Kahve, sayısız kombinasyonun ve etkenin birleşiminden oluşan oldukça hassas bir içecektir. Kahvenin üretilme sürecinden başlayarak fincana kadar gelen zaman içerisinde kullanılan metotların doğruluğu niteliğini etkileyen faktörler arasındadır.

Daha Fazla
17Mayıs
demo

KAHVE DEMLEME YÖNTEMLERİ

Günümüzde milyonlarca insan tarafından sevilerek tüketilen kahve lezzeti birçok farklı çeşitle karşımıza çıkar. Bu zengin çeşitliliğin yanında tamamen kişiselleştirilebilen bir ürün olan kahve, farklı şekillerde demlenerek hazırlanabilir. Aeropress, kalita ya da syphon gibi farklı demleme çeşitlerini deneyerek, kahve keyfinizi zenginleştirmeniz mümkündür.

Daha Fazla
20Nisan
demo

KAHVE ÖĞÜTME

Kavurma sürecinden sonra kahvenin yolculuğunda sıradaki durak olan öğütme işlemi, kahvenin lezzetini ve kalitesini belirleme konusunda oldukça etkilidir. Kahvenin boyutu, miktarı ve öğütme şekli önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Öğütme için kullanılan birçok farklı makine olduğu gibi öğütme boyutu da önemli bir etkendir. Eğer kahve gereğinden fazla ya da az öğütülmüşse tadını ve aromasını kaybedebilir. Çekirdeği ne kadar kaliteli olursa olsun dengeli bir öğütme sürecinden geçmeyen kahveler lezzet olarak bekleneni veremezler.

Daha Fazla
15Nisan
demo

KAHVE TADIMI

Kahvenin fincanlarınızla buluştuğu uzun yolculuğun son durağı olan tadım, aslında göründüğü kadar basit ve sıradan bir konu değildir. Tat almak ve kahvenin aromasını, tadını, kokusunu ve görsel estetiğini anlamak oldukça önemlidir. Belirli yöntemlere dikkat ederek kahve tadımlarınıza notlar verebilir, böylelikle kahve içimlerinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Tadın tanımlanması oldukça detaylı ve karmaşık bir süreçtir. Tatma ve tanımlama olarak bilinen bu işlem cupping yöntemiyle uygulanmaktadır. Kahve tabiatı gereği yalın olarak tüketildiğinde sert bir içime sahiptir. Yanında süt, şurup ve çeşitli aromalar ekleyerek tatlandırabildiğimiz bu lezzet, günümüzde milyonların gözdesi olmuş durumdadır. Peki kahve tadımındaki önemli faktörler nelerdir? Gelin bunlara göz atalım.

Daha Fazla
10Nisan
demo

KAHVE HASADI

Aslında bir kahve tohumu olan kahve çekirdeği, yeşil (işlenmemiş) haliyle toprağa ekildiğinde yeni bir kahve ağacı yetişir. Kahve ekiminin yağışlı mevsimlerde yapılması ve kahve bitkilerinin bol bol sulanması gerekmektedir. Ekim alanı fazla güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bir kahve ağacının meyve vermesi 3-4 yılı bulur. Kahve ekimi yapılan ülkelerde ortalama senede bir kere hasat yapılır. Bazı Latin ülkelerinde ise hasat sayısı 2’ye çıkabilir.

Daha Fazla
05Nisan
demo

KAHVE KAVURMA

Hasat işleminden sonra hazırlanan kahve çekirdekleri, fincanda biten lezzet yolculuğuna kavurma işlemiyle devam eder. Kahveye gerçek rengini ve aromasını veren oldukça önemli bir süreçtir. Kavurma sırasındaki aşamalar ve sıcaklığın derecesi kahveye kendine özgü tadını verir. Leziz kahvelerin aromalı kokusunun ortaya çıkması için iki farklı kavurma yöntemi vardır.

Daha Fazla
22Mart
demo

V60

En pratik kahve demleme yöntemlerinden birinde kahvenizi içebilmek için sadece 3 dakikaya ihtiyacınız var! V60 demleme ekipmanına filtre kağıdı yerleştirilir ve öğütülmüş kahve dökülür. Daha sonra demliğe sıcak su yavaş yavaş eklenmeye başlar. Geriye, sürahinize damlayan kahvenin tadını çıkarmak kalır.

Daha Fazla
20Mart
demo

SYPHON

Bu demleme yönteminde, ekipmanın altında bulunan haznede kaynayan suyun basınç ile yukarı hazneye çıkması ile demleme işlemi başlar. 30 sn – 1 dk arasında demleme işlemi gerçekleştikten sonra alt haznenin altında bulunan ısı faktörü ortadan kaldırılır. Alt haznede oluşan vakum etkisiyle kahve tekrar alt hazneye doğru tekrar geri döner. Bu esnada iki hazne arasında bulunan fitreden kahveler filtrelenir.

Daha Fazla
15Mart
demo

KALITA

Bir diğer demleme ekipmanı olan Kalita, düz tabanlıdır ve tabanında 3 adet tahliye kanalı mevcuttur. Bunun amacı türbülansı azaltıp derin demleme kanallarını minimuma indirmektedir. Bu demleme metodu kullanılırken filtre kağıdının yapısının bozulmaması için tabandan ıslatılmasına özen gösterilmelidir.

Daha Fazla
10Mart
demo

CHEMEX

Bu demleme yönteminin temel işlevi üzerine konan Chemex özel filtresinden sıcak su ile kahveyi filtrelemektir. Su, filtrenin sadece en alt noktasından geçiyor ve bu yüzden diğer Pour-Over yöntemlere göre Chemex ile kahve demlemek biraz uzun sürebiliyor.

Daha Fazla
20Şubat
demo

AEROPRESS

Aeropress, basınç yoluyla elde edilen bir demleme yöntemidir. Buradaki amaç basıncı artırarak farklı lezzetler elde etmektir. Demleme işlemi esnasın da ortalama olarak 2 ile 3 bar arasında bir basınç uygulanır. Demlenecek olan kahve partikül kalınlığı espresso ile V60 arasında olmalıdır.

Daha Fazla
19Ocak