Yaz sıcaklarının da yavaş yavaş etkili olmasıyla keyifli bir kahve demleme yöntemiyle sizlerleyiz! İşte ferahlatan lezzeti ve eşsiz kahve çekirdeklerinin aromasıyla damakta unutulmaz bir tat bırakan Cold Brew hakkında her şey!

İyi okumalar… 

Cold Brew Nedir?

Türkçeye soğuk demleme olarak geçen cold brew günümüzde oldukça popüler olan bir kahve yapım tekniğidir. Bu teknik soğuk ve tazeleyici kıvamıyla öne çıkar. Bu yöntem kahve çekirdeklerinin soğuk su yardımıyla demlenmesini sağlar. Cold brew yöntemiyle ortaya çıkan kahve yıllardır kahve severlerin yaz dönemi favorilerindendir. Cold brew, özellikle Amerika’da yoğun bir şekilde tüketilir.

Cold Brew ne zaman ortaya çıkmıştır?

Soğuk kahve lezzetlerinin en başarılı isimlerinden biri olan cold brew 17. yüzyıldan beri kullanılmakta ve tüketilmektedir. Oldukça etkili ve lezzetli olan bu yöntem ilk olarak Hollandalı tüccarlarca Japonya kıyılarında bulunmuş, zamanla popülerleşerek tüm dünyaya yayılım göstermiştir. Kyoto ya da Dutch tipi demleme yöntemi olarak da bilinmekte olan cold brew yöntemi sayesinde aroması yoğun bir kahve lezzeti ortaya çıkar.

Cold Brew normal kahveden farklı mı?

Sıcak bir şekilde servis edilen kahveler ısıyla birlikte yoğunlaşan kahve çekirdeklerinin verdiği aromalarla şekillenerek tatlanmaktadır. Cold brew ise soğuk suyla birlikte hazırlandığı için demlenme süreci uzun sürer. Fakat sıcak suyun kahve çekirdekleriyle girdiği tepkimeden farklı olarak cold brew bizlere asidite oranı düşük, içimi hafif ve serinletici bir kahve deneyimi sunar. Sert kahve tonlarından uzak, kahveye mesafeli duranların dahi deneyimleyebileceği bir lezzet olarak karşımıza çıkar. Yaz sıcaklarında tercih edilmesinin yanında birçok farklı tatlıyla birlikte de uyum içerisinde rahatlıkla tüketilebilir.

Cold Brew ile farklı lezzetler bir arada kullanılabilir mi?

Damakta bıraktığı tatla kendini gösteren cold brew, birçok farklı lezzetle birlikte keyifle tüketilebilir. Pasta, kek ve benzeri lezzetlerin yanı sıra süt, krema ve çeşitli tatlı soslarla birbirinden eşsiz aromalar yaratabilir, damak tadınıza dilediğiniz şekilde yön verebilirsiniz. İstediğiniz kombinasyonları uygulayarak aradığınız yaz serinliğini cold brew kahvenizde bulabilirsiniz.

Cold Brew yöntemiyle hazırlanan kahvenin nitelikleri nelerdir?

Soğuk içimiyle bilinen cold brew demleme yöntemiyle hazırlanan kahveler birçok farklı niteliğiyle öne çıkmaktadır. Bu nitelikler;

Düşük asidite oranı: Isıl işlem görmeyen cold brew kahve çekirdekleri barındırdıkları asidite değerlerini minimum oranda kahveye yansıtarak içimi rahat ve hafif bir kahve deneyimi sağlar. Aynı zamanda asidite oranının düşük olması nedeniyle olası reflü, mide ekşimesi gibi sorunların önüne geçer, herhangi bir rahatsızlığa sebep olmadan gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Antioksidan oranı: Nitelikli bir kahve olan cold brew, aynı zamanda antioksidan bakımından da yüksek değerlere sahiptir. Asidite oranında olduğu gibi sıcak bir işleme maruz kalmayan kahve çekirdekleri, antioksidan içeriğini kaybetmeden bizlere sunar. İçerisinde bulunan çeşitli antioksidanların vücuda alınmasıyla birlikte bağışıklık sistemi güçlenerek hastalıklara karşı genel vücut direnci artar. Cold brew yaz ve bahar aylarında sıklıkla uygulanan bir kahve demleme yöntemidir. Mevsimsel geçişlerde meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı da kullanılabilen cold brew, içerdiği antioksidanlar sayesinde bu rahatsızlıkları olabilecek en düşük seviyeye indirme konusunda oldukça başarılı bir kahvedir.

Cold Brew nasıl hazırlanır?

Cold brew kahve demleme yöntemiyle hazırlanan kahveler genellikle 2 farklı başlık altında toplanır. Profesyonel hazırlık ve amatör hazırlık şeklinde. Profesyonel hazırlanma sisteminde büyük miktarlarda cold brew kahve şişelenerek saklanırken amatör hazırlıkta ise ev tipi kişisel hazırlık söz konusudur. Ev tipi cold brew hazırlanması profesyonel makinalar yardımıyla da yapılabilirken aynı zamanda french press gibi kolaylıkla elde edilebilen ürünlerle de keyifli bir şekilde hazırlanabilir. Sirius Roastery çekirdeklerini kullanarak french press ile yapacağınız cold brew kahvelerin muhteşem lezzeti sizlere yazın hiç olmadığı kadar serin hissettirecek!

Malzemeler: Yaklaşık olarak 40 gr kadar orta-koyu derecelerinde kavrulmuş ya da koyu kavrulmuş kahve tercih edilir. Kahve ölçeği ve french pressimizi de hazırladıktan sonra yapım aşamasına geçebiliriz.

Cold brew nasıl hazırlanır?

Cold brew hazırlanma sürecinde kahve/su ayarlaması kahvenizin önerilen su miktarına veya damak tadınıza göre ayarlanarak kahve hazırlanır. Kahve miktarı belirlendikten sonra öğütme işlemi gerçekleştirilir. Kahvenin homojen yani eşit olarak dengeli bir şekilde öğütüldüğünden emin olunmalıdır aksi taktirde kalın kalacak olan taneler demlenmeyeceğinden kahveniz seyrek veya çok incelirse beklediğinizden sert olabilir.

- Orta/iri çekilmiş nitelikli kahve french press’e eklenerek hafifçe sallanır bu sallama hareketi kahvenin düzleşmesine yardımcı olur.

- Oda sıcaklığındaki su yavaşça french press'e eklenir.Buradaki püf nokta çekilen tüm kahvenin suyun altında kalmasını sağlamak.

- Kapağı kapatılan french press oda sıcaklığında 12-16 saat demlenmeye bırakılır.

- Arzu edilirse demlenen kahve bir kağıt filtreden geçirilerek tüm tortu ve kalıntılardan arındırılır.

Son olarak soğuk su ya da buz ekleyerek serinleten tadıyla cold brew farkını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Afiyet Olsun…